Projekt obwoluty, okładki, layoutu, ilustracji oraz skład książki Wojciecha Chmielewskiego Obcy diabeł (PIW, 2023).
Autor jest obserwatorem rzeczywistości, dlatego na okładce umieściłam źrenicę oraz tęczówkę pozbawioną kolorów (w końcu chodzi o szarą, zwykłą codzienność). Zależało mi, żeby wzbudzić w odbiorcy poczucie niepokoju i obcości.
Opracowanie graficzne publikacji oparłam na dwóch cyfrach: 1 i 3 (mamy 31 opowiadań oraz 13 ilustracji, które powstały z połączenia 1 i 3 elementów). Koncepcja ta równoważy w sobie dwie siły: konkretu i matematyki oraz abstrakcji i przypadku.
Pod obwolutą znajduje się okładka w nasyconym pomarańczowym kolorze. Owal-źrenica pojawia się na okładce trzy razy, co wynika z opisanej wyżej zasady. Ułożenie tytulariów łączy się z układem typograficznym w środku.
Na wyklejce kontynuuję zabawę z elementami opartymi na wzorze 1 i 3 (po lewej stronie 1 owal, po prawej 3 rzędy owali, w sumie jest ich 13). Szare i pokawałkowane tło układa się w abstrakcyjny obraz, wzmagający uczucie niepewności.
Layout środka jest klasyczny. Jedyne odstępstwo to umieszczenie żywej paginy wyłącznie po stronie verso -- uznałam, że tytuł opowiadania wystarczy do poruszania się po książce. Tytuł tomu pojawia się tylko na stronach z ilustracją.
Kolaże stworzyłam według systemu 1 i 3: jeden owal oraz trzy promienie, które ułożyłam losowo. Z jednej strony łączą się z opowiadaniami, z drugiej są zagadkowe i odrealnione.